Stort trøkk på utskifting av belysning

Fra venstre: Faglig leder bolig & næring i merkevaren Elektrolink og daglig leder i AS Marin Elektro, Helge Stava.

Mens næringslivet i økende grad jobber med energieffektivisering og HMS, forsvinner nye LED-lamper fra hyllene til AS Marin Elektro i et forrykende tempo.

 

– Vi opplever at det er stort trøkk på å få skiftet ut belysning om dagen, sier daglig leder i AS Marin Elektro, Helge Stava, som gjennom merkevaren Elektrolink også leverer elektrikertjenester til landbaserte næringsbygg.

 

Et økende fokus på HMS og energieffektivisering, kombinert med nye regelverk – blant annet EU RoHS-regelverket, som forbyr produksjon og import av mange tradisjonelle lysstoffrør og lyspærer – ligger bak trøkket Stava opplever.

–AS Marin leverte godt

Én av bedriftene som har hyret inn duoen for å skifte ut belysning, er Valseverket Speira Karmøy. En fornøyd prosjektleder hos Speira Karmøy, Jan Arve Akselberg, forteller om jobben som ble utført.

 

– De leverte utrolig godt, på avtalt tidspunkt, og var svært gode på HMS. Nå er operatørene i produksjonen storfornøyd med enda bedre belysning, sier han.

Bak portene på valseverket er det strenge HMS-krav, noe som installatørene imøtekom på eksemplarisk vis.

 

– Vi er kjempefornøyde med fokuset de hadde på HMS, og at utskiftingen ble gjort på en sikker måte mens produksjonen pågikk, sier han.

 

Totalt har det så langt blitt skiftet ut 183 lysarmaturer i taket i en rekke haller. Høydearbeidet ble utført med fullt sikkerhetsutstyr. Stava forteller om HMS-fokuset i bedriften.

Bedre belysning, installert på en trygg måte

– Det er generelt strenge krav til HMS i elektriker yrket, og vi har et særskilt fokus på dette gjennom både årlige oppdateringer med kursing og sertifisering, samt i personalmøter. Vi er selvfølgelig ikke feilfrie vi heller, men vi prøver å lære, sier han.

 

– I tillegg har vi lang erfaring med å jobbe under både tidspress og i krevende miljøer på skip. Denne erfaringen kommer godt med når vi får oppdrag fra landbasert næring, legger han til.